Eucharisztia, Szentáldozás

Krisztus önmagát adja nekünk testében és vérében

A tiszta búzakenyér és szőlőbor, mely fölött a (fő)pap - Krisztus megbízásából és nevében - megismétli az Úr szavait ("ez az én testem..."; "ez az én vérem..."), ezen cselekvés által Kriszus teste és vére lesz. Jézus az általa meghatározott szentségi módon jelen van ettől kezdve kereszthalála és feltámadása erejével a kenyér és bor alakjában, ízében és kiterjedésében. Az Eucharisztiában a világon minden helyen ugyanaz a Krisztus van jelen.

A mennyei Atya neked adja a szentmisében az Ő Fiát, és vele együtt minden áldását és ajándékát. Az Eucharisztia Jézus ajándéka, melyben naponta adja önmagát tanítványainak. Több ez mint emlékezés, mert ez valóságos és személyesen megélt közösségi találkozás Jézus Krisztussal.

Az Eucharisztia ünneplése és imádása

A szentmise Jézus Krisztus keresztáldozatának jelenben történő ünneplése, melyet az Egyház önmaga áldozataként mutat be a mennyei Atyának. Az Eucarisztia ünneplésének rendes módja a szentmise, rendkívüli módon pedig a hívők áldoztatása igeliturgiával vagy közös imádsággal egybekötve.

Amikor Krisztus szent Testét magunkhoz vesszük, szentáldozáshoz járulunk. Vasárnapi szentmiséken legyen lelkiismereti kötelességünk, hogy szentáldozáshoz járulhassunk. Amennyiben bűneink miatt akadályozva vagyunk, úgy keressük az alkalmat a szentgyónásra, mert halálos bűnben lévő nem részesedhet Krisztus testében, a papot megtéveszheti, de Krisztus kegyelmét nem nyerheti el, amíg bűnben él.

Testét és Vérét elsődlegesen táplálékként adja nekük Krisztus, hogy megegyük és megigyuk a szentáldozás során. Kezdetetől fogva Krisztus Testét őrizték, hogy a betegek vagy börtönben lévő keresztényenek is el tudják vinni a szentmise után a nap alkamas időpontjában. Számos keresztény életének része lett, hogy a templomban, Jézus Szent Testének közelében imádkozott. Ebből alakult ki a szentségimádás lelkisége és imaformája. Ha időnk enegedi, akkor a szentmise előtt vagy után töltsük egy rövid időt az Eucharisztia közelében és beszélgessünk Jézussal, imádkozzunk jelenlétében.

A Szentségi böjt

Krisztus iránti tiszteletből 60 perccel a szentáldozás előtt már nem eszünk-iszunk semmit. Tiszta vízzel a szükséges gyógyszereinket bevehetjük, ha nem halasztható az orvosság bevétele. A II. Vatikáni Zsinat előtti egyházi rendelkezést is megtarthatjuk, ha nyitottak vagyunk rá - ez különösen a kora reggel tartott szentmisék előtt lehetséges, - hogy a szentáldozás előtti böjtöt már éjféltől kezdve megtartjuk.