Szűz Mária; Havas Boldogasszony

(Templomszentelési évforduló, ünnep, augusztus 5.)

A názáreti Mária

Mária (Miriam) = Istentől szeretett (az egyiptomi mri = szeretett, és a héber iam = Isten szavakból) Ez nemcsak nyelvészeti szempontból valószínű, hanem teológiailag is a legszebb és legtalálóbb neve annak, aki felé Jézus Krisztus gyermeki szeretettel van és így nevezi "Édesanya.".

Az evangélium tanúsága szerint Mária jegyese volt már a Dávid házából való Józsefnek, amikor Isten elküldte hozzá Gábor angyalt a Megtestesülés örömhírével.Az angyali üdvözlet után Mária sietve útra kelt, hogy meglátogassa Erzsébetet. Három hónapig maradt ott, majd visszatért Názáretbe.József az álmában kapott angyali intés szerint magához vette őt, majd hamarosan útra keltek Betlehembe, hogy a népszámlálás császári parancsa szerint a származási helyükön írják össze őket. Miközben ott tartózkodtak, beteltek Mária napjai és megszülte a Fiút. Így teljesedett az Úr szava: a Megváltó Betlehemben, Dávid városában született.Nyolc nap múlva körülmetélték a Gyermeket és miként Mária is, József is hallotta az angyaltól, Jézusnak nevezték el. Amikor Jézus hat hetes lett, a törvény előírása szerint fölvitték Jeruzsálembe, ahol Mária a tisztulásáért, József az elsőszülött fiú megváltásáért áldozatot ajánlott fel. Mária ekkor hallotta Simeon ajkáról a jövendölést Fiáról és a maga sorsáról.

Az Úr megmutatta az ő üdvösségét, nemcsak a pásztoroknak, nemcsak Simeonnak és Annának, hanem a pogányságot képviselő napkeleti bölcseknek is, akik az ég jeleit figyelve látták meg a csillagot, mely elvezette őket Betlehembe, a házba, ahol megtalálták Máriát és a Gyermeket. E látogatás következménye lett a betlehemi gyermekgyilkosság, amelyben Heródes megölette a 2 éves kornál fiatalabb fiúgyermekeket Betlehemben és környékén  Józsefet azonban az Úr angyala időben figyelmeztette: ,,Fogd a gyermeket és anyját, és menekülj Egyiptomba...''Mikor pedig Heródes meghalt, a Szentcsalád visszaköltözött, de nem Betlehemben, hanem Názáretben telepedtek meg.

Amikor Jézus 12 éves lett, szülei fölvitték magukkal Jeruzsálembe, ahol a Gyermek elveszett. Hosszasan keresték, mert nem tudták, hogy Jézus ,,Atyja dolgaiban van'', végül megtalálták a templomban. Hazatért Máriával és Józseffel Názáretbe és engedelmes volt nekik.Ezután eltelt közel 20 év imádságban, munkában, s közben Jézus felnőtt. József halála után Mária Jézussal együtt leköltözött Kafarnaumba, s egy ideig úgy ismerték őket mint a a názáreti ács és annak özvegy anyja Mária. Amikor pedig Jézus 30 éves lett, s elhangzott az Úr szava János felett, aki hirdetni kezdte a bűnbánat keresztségét, Jézus elbúcsúzott Máriától és megkezdte nyilvános működését.

Az evangélisták, amikor nyilvánvalóan Jézus Krisztusról írnak, Mária jelenlétét is tapasztalják és érzékeltetik:

• Mária ott van az első csodánál: a kánai menyegzőn;
  • Az emberek tudnak róla: "Boldog a méh, amely hordozott.....";
  • A háttérben kíséri Jézust: "...anyád és rokonaid beszélni akarnak veled...";
  • János evangélista írása szerint ott volt a kereszt alatt, ahol a tanítvány(ok) anyja lett;
  • Ott van a Pünkösd előtt, az apostolokkal és tanítványokkal együtt, akik  imádságban a Szentlélek eljövetelét várják;

A Szentséges Szűz Mária mindezen kiváltságával és nagyszerűségével példaképünk és reménységünk. Példaképünk a hitben, reménységünk abban, hogy ami vele történt, az velünk is - az Egyházzal és az Egyház minden tagjával - megtörténik: részünk lehet a bűn és a halál fölötti teljes győzelemben.

[Ez a fejezet  Diós István, "Szentek élete" c. írása alapján készült. Az eredeti írást itt találja: https://archiv.katolikus.hu/szentek/0101.html ]

Havas Boldogasszony

Havi Boldogasszony, Havas Boldogasszony (lat. Dedicatio Beatae Mariae Virginis ad nives) A római Santa Maria Maggiore-bazilika dedikációs (templomszentelési) ünnepnapja. A templomot III. Sixtus az efezusi zsinat után építtette az Isten Anjának tiszteletére, fölszentelése dátumát a Jeromos Martyrologium hozza. Egy 14. században elterjedt legenda szerint a templom helyét maga a Szűzanya határozta meg. Ennek módja a  következő volt: az év egyik legforróbb napján, aug. 5-e reggelén havat hullatott az Esquilinus domb tetejére, ezért ide épült a templom. Mint titulus a 14. sz. után terjedt el. Az ünnepet 1568-ban vette föl V. Pius pápa a Római Kalendáriumba mint Mária ünnepet. 1913 óta az illetékes egyházi hatóság rendelkezése folytán ismét mint dedikációs napról emlékezünk meg, vagyis nem Szűz Mária ünnep, hanem templomszentelési évforduló ez a nap.

[ Ez a fejezet a Magyar Katolikus Lexikon (online) szócikke alapján készült. Az eredeti írást itt találja: https://lexikon.katolikus.hu/H/Havi%20Boldogasszony.html ]