Havas Boldogasszony templom

(Kisbárkány)

Egyházi részről az Esztergomi Érseki Főhatóság 1992. október 6-án kelt és Koncz Vendel plébános atya részére postázott válaszlevelében engedélyezte a templom építésének megkezdését. Az építkezés előkészítésében és megvalósításában részt vettek a Kisbárkányi Kápolnáért Alapítvány és a helyi Önkormányzat tagjai is. 1994-ben a hívő közösség, az alapítvány és az önkormányzat adományaiból megépült templomot Keszthelyi Ferenc váci püspök szentelte fel. (Vö.: 2886/1994. számú rendelkezés, Váci Egyházmegye Körlevelei 1994. IV.)

A templom szentélyében látjuk a gyermek Jézust Mária karján. A tempomhajóban kapott helyet a Magyarok Nagyasszonya szobor valamint a Szent Korona kicsinyített másolata. A templom falain a keresztúti stációs képek sora goblein hímzéssel készült, sajátos módon megjelenítve az Úr szenvedésének jeleneteit.

Digitális orgonája a salgótarjáni Szent Lázár Kórház kápolnájából költözött jelenlegi szolgálati helyére. A templom tornyaiban három harang lakik. Szűz Mária tiszteletére készült harangját 1875-ben öntötte Walser Ferncz Budapesten és eredeti lakhelye a Rimóci templom volt. Ezt a harangot a település vásárolta meg a rimóci hívőktől 1927-ben azzal az ígérettel, hogy a rimóci gyalogos zarándokok megkongatják minden alkalommal, amikor a Mátraverebély-Szentkúti Nemzeti Kegyhelyre tartva a falun áthaladnak. A toronyban egy lélekharang is helyet kapott. 2017-ben S.E.R. Dr. Varga Lajos püspök atya imája által megáldatott és ezt követően elhelyezésre került a Havas Boldogasszony tiszteletére öntött harang, amelyet a hívő közösség és Nagy Richárd atya megrendelésére készítettek.