Szent Márton plébániatemplom

(Nagybárkány)

Az 1870-es évek végén, a hegyről lezúdult víz a korábbi templomot használhatatlanná tette, helyére egy ideiglenes fatemplom került. 1883-ban az Esztergomi Főegyházmegye és a hívők adományaiból építették fel a noeromán stílusban a mai templomot, amely alapterülete 220 négyzetméter. A templombelső oltárai is követik a neogótiukus stílust.

A 19. században készült főoltárképe Szent Márton püspököt ábrázolja. A  templom oldalfalain lévő két olajfestmény a lourdes-i Szűzanyát és Kármelhegyi Boldogasszonyt jeleníti meg. Ezen képek Nagy Richárd plébános atya szolgálati idejében lettek restaurálva, a hívők pénzadományaiból.

A templomban található, eredetileg fehér színű szószék a 18. századból való, vélhetően egy másik templomból hozták át jelenlegi helyére. A szószéket és a rajta található domborműveket Nagy Richárd atya szolgálati idejében festették át, kialakítva jelenlegi színvilágát és formáját.

A karzaton lévő orogonát az Országh Orgonagyár építette 1885-ben. A hangszer 1 manuállal, pedállal és 8 regiszterrel rendelkezik. Utolsó javítás 1998-ban történt.

A templomtorony jelenlegi formája 1981-ben a hívők adományaiból és közösségi munájából készült el, mert az eredeti torony 1979-re életveszélyessé vált, így az lebontásra került. A toronyban 3 harang lakik, a Szent Márton (nagy) harangot és Magyarok Nagyasszonya (közepes) harangot Szlezák László öntötte 1926-ban, a kisharangot Thury János és fia önötte Budapesten 1899-ben.

2015-ben készültek el a szentélybejárat diadalívén található falképek, valamint a templom belső tereinek átfestése. Ezen festmények S. E. R. Beer Miklós püspök Úr imájá általi megáldása napján kapta a közösség a Kármelita Rend Római Generális Hivatalának közvetítésével Lisieux-i Szent Teréz hitelesített szív ereklyéjét, amely a templom  Szűz Mária mellékoltárán került elhelyezésre.