Krisztus Király templom

(Márkháza)

A mai templom helyén sokáig egy parasztház adott helyet a településen élők vallásos életének egészen az 1970-es évek végéig. A korabeli hatóságok egy új templom építésére nem adtak engedélyt, csupán a meglévő épület felújítását látták időszerűnek. Az egykori lakóház falainak anyagát is felhasználva főként fából, kifejezett engedély nélkül készült el a templomépület, Szabó Ferenc építész tervei alapján, akit Bogisich Ferenc plébános atya kért meg e nemes feladatra. Az 1978-79 között megvalósult építkezés miatt a település hívő közössége 10.000 forint bírságot kapott, amely megfizetése után a templom elbontását nem rendelték el.

A templombelső bútorzata helybeliek munkája és adományozók közreműködése folytán vált alkalmassá a szentmisék ünneplésére. Szűz Mária és Szent József tiszteletére 1798-ban Beniamin Stephanides, losonci harangöntőmester által készített harangja a Sóshartyáni plébánia adománya.

A templom orgonával nem rendelkezik, korábban egy légfújtatós harmónium, jelenleg egy hangszóróval kihangosított elektromos billenytűs hangszer hangja kíséri a hívők énekét és az egyházi szertartásokat.

(A fentebbi írás Beke András, "Mai szemmel" című írásának felhasználásával készült. Az eredeti írás: Metszet folyóirat, 8. évf. 4. szám, 2017., Budapest, 7. oldal.)