Házasság

Szentségi rangra emelt párkapcsolat

Az őszinte és bensőséges szeretet, arra indítja az embert, hogy lelke mélyéből és minden szempontból (szellemileg, lelkileg, testileg, társadalmilag, gazdaságilag stb.) kapcsolódjon egy másik személyhez, akik ugyanezzel az önátadással közeledik hozzá.

A férfi és a nő a házasság szentségében egymásnak adják magukat, "Igenjük"-et és kölcsönös szeretetüket Krisztus előtt is kinyilvánítják, aki által felbonthatatlan közösséget alkotnak egymással, akitől áldást kérnek és üdvösségre vezető családi életet. Ezt a szövetséget az Úr kegyelmével megszenteli és megerősíti. Ezzel Krisztus megnyitja a házasság szentségi, természetfölötti dimenzióját a szeretetből fakadó párkapcsolatnak.

Előkészület a házasságra

Az ember a fogantatásától a házasságkötés pillanatáig formálódik és készül ezen életszövetség megkötésére, mert egész személye, életútja, kapcsolatrendszere, sebei és teljes önmaga az ajándék, amit átad házastársának. Közvetett előkészület a párkeresés, párválasztás: olyan személy megismerése, aki lelkiekben, gondolkodásmódban, istendicséretben, életmódban, vallásosságban és erkölcsben is társad lesz majd a házasságkötés előtt és után.

A házasságkötés, esküvő előtt a lakóhely szerinti plébánosnál vagy plébániavezetőnél kell, hogy jelentkezzenek a párok, mégpedig a házasságkötés előtti legalább hat hónappal, hogy legyen elég idő az ügyintézésre és a jegyesek lelki előkészületésre is. Sok plébánián gyakorlat, hogy kora tavasszal kérik a jegyesek jelentkezését, hogy csoportosan tudják felkészíteni őket a nyáron vagy ősszel történő házasságkötésre.

Egy életen át tartó szövetség és kaland

A  házasságban megélt tevékeny hitről, nehéz kérdésekről, kihívásokról, feladatokról és örömekről olvashat részleteiben Christine Ponsard, "Hit a családban" című könyvében. A könyv digitális változata ingyenesen elérhető minden érdeklődő számára, a lenetebbi "Hit a családban" gombra kattintva.